Nefunkčné stereotypy pri cvičení

Stretávate sa často s pokynmi ako zatni brucho, spevni zadok, podsaď panvu či stiahni ramená dozadu a k sebe? Sú ale tieto pokyny pri cvičení vhodné? Určite nie, práve tieto vytvárajú nefunkčné stereotypy pri cvičení.

Telo pozná tento pokyn v prípade, že je ohrozené a chráni si vnútorné orgány pred poškodením. Pri cvičení s vlastnou váhou alebo s činkami je možné dosiahnuť oveľa lepší výkon bez toho, aby človek vedome zapojil ktorýkoľvek z týchto svalov.

Každý prirodzený pohyb tela je vždy niečím motivovaný. Či už sa chcete za niečím načiahnuť, zdvihnúť a umiestniť ťažší predmet alebo len vstať z postele. Skúste zapojiť zadok, spevniť brucho a vyložiť niečo ťažšie na vrchnú poličku. Celé telo sa vám skráti a prirodzené súhry tela nebudú a ani nemôžu fungovať, pretože svaly tela sa stiahnu a sú pripravené chrániť orgány. Zabudnite na všetky tieto príkazy a dajte mozgu informáciu, že chcete niečo vyložiť. Načiahnite sa za miestom kam sa pozeráte a celý úkon bude oveľa jednoduchší. To isté samozrejme platí aj vo fitnes. Pokiaľ dáte mozgu jasný pokyn a cieľ, nervový systém zapojí svaly automaticky a vaša sila sa niekoľkonásobne zvýši. Cvičenie je o vykonávaní pohybu. Avšak pri použití klasických pokynov (zatni brucho, podsaď panvu…) sa pohyb výrazne obmedzuje.

Skúste napríklad spevniť brucho a zadok a urobiť pár krokov vpred. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je telo pevné a stabilné. Ale takáto chôdza je pre vás  neprirodzená a budete kráčať ako terminátor. Stačí do vás jemne ťuknúť a strácate rovnováhu. Presne za to môžu nefunkčné stereotypy pri cvičení. Pri zapojení prirodzených súhier tela bude vaša chôdza omnoho stabilnejšia a len tak rovnováhu nestratíte.

U nás vo Fit&RelaxStudio učíme ľudí práve takýmto prirodzeným súhram. Vychádzame z vývojovej kineziológie, ktorá sa zaoberá pohybom človeka najmä v prvom roku života. Každý je príjemne prekvapený, že týmto spôsobom dosahuje pri cvičení oveľa lepšie výsledky. Prídete vyskúšať tento rozdiel aj vy?

Objednať sa môžete : tel.0908457155, mail info@fitrelaxstudio.sk , FB

Mgr. Vladimír Urbanovič

Osobný tréner a výživový poradca

Categories: Fitness
Telefón: +421 907 787 911
Email: info@fitrelaxstudio.sk
Moyzesova 61
Fit & RelaxStudio, 90028 Ivanka pri Dunaji