Bankovanie

Pre pohybový aparát a kĺby bankovanie

Trochu z histórie

Historicky prvý dôkaz o existencii baniek sa našiel na lekárskom pečatidle v Mezopotánií. Sú však aj dôkazy že banky používali pred 4000 až 3000 rokmi v Starom Egypte, Indii a Číne. Metóda odsávania je aj súčasťou tradičnej čínskej medicíny. V klasických čínskych dielach sa banky spomínajú ako vhodné doplnenie liečenia ihlou a moxou. Jeden z najväčších lekárov staroveku, otec medicíny a filozof Hippokrates, ktorý žil v rokoch 460 – 359 pr.n.l. vydal podrobný návod na používanie odsávacích baniek a teoreticky túto metódu zdôvodnil.
V rokoch 30 pr.n.l. až 38 n.l. používal najznámejší lekár doby Tibéria, Nera a Augusta Celzius.  Na rozdiel od všeobecného účinku púšťania žilou zdôrazňoval Celzius lokálny účinok odsávacích baniek. Skutočný rozkvet zaznamenalo liečenie odsávacími bankami v 16.stor.n.l. medzi lekármi, najmä s novu érou rozvoja chirurgie a anatómie. História používania baniek je oveľa obšírnejšia, ale to by bolo na samostatný článok . 🙂

Druhy bankovania

Mokré  –  vykonávalo sa najmä v minulosti. Je to vlastne krvavé bankovanie, pri ktorom sa koža narezala a vzápätí sa prikladala banka alebo aj iný dutý predmet, ktorým sa pomocou podtlaku vyťahovala a zachytávala krv. V dnešnej dobe sa tzv. krvavý druh bankovania môže vykonávať už len v nemocničných zariadeniach.

Suché – nekrvavé bankovanie, sa vykonáva predovšetkým za pomoci sklených baniek, ale lokálne sa používajú aj plastové a pri masáži silikónové. A práve Tento typ bankovania využívam veľmi často vo svojej praxi, nájdete ho pod názvom Bankovanie plus.

Princíp bankovania plus

je to metóda založená na prikladaní a prekladaní sklenených baniek, ktoré sa za pomoci podtlaku prisajú na pokožku.  Podtlak sa vytvorí nahriatím banky pomocou ohňa a následným rýchlym priložením, najčastejšie na chrbát. Podtlak vtiahne časť kože i podkožia do banky, spôsobí silné prekrvenie a prehriatie. Tým dochádza k zvýšenému okysličovaniu bunkového tkaniva, zrýchleniu látkovej výmeny a vyplavovaniu nahromadených škodlivín z tela. Okrem prekladania sa banka môže aj posúvať, pričom je dôležité zachovať podtlak počas posúvania banky po pokožke. Už po prvom bankovaní sa výrazne uvoľňuje svalová a kĺbna stuhlosť, blokády a zmierňuje bolesť. Taktiež prináša úľavu pri astme, zápaloch priedušiek a kašli, problémoch so zažívaním, bolestivej menštruácii. Musíte sa pripraviť, že pri bankovaní vznikajú podkožné zakrvácania. Netreba sa báť, nakoľko nie sú nebezpečné a približne do 10 dní zmiznú. Pred a po bankovaní je dôležité dodržiavať pitný režim. Po bankovaní sa treba vyhnúť fyzicky náročnej práci, dvíhaniu ťažkých bremien a prudkým pohybom aspoň na 1-2 dni, z dôvodu uvoľnenia svalstva.

Úplné kontraindikácie

  • akútne trombózy a tromboflexibility (zápaly žíl, hlboké aj povrchové)
  • rozsiahle varixy (iba v mieste výskytu)
  • aneuryzma (vyduť iba v mieste výskytu)
  • akútne otvorené rany, hnisavé infekcie
  • onkologické ochorenia – musí byť min. 2 roky bez recidívy
  • hemofília
  • gangréna
  • otvorené rany alebo hnisavé infekcie

Bankovanie je veľmi obľúbená terapia aj medzi známymi osobnosťami ako napríklad Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow či Michael Phelps. Pokiaľ ju chcete dopriať sebe alebo svojim blízkym môžete sa objednať vo Fit&RelaxStudio, a to telefonicky, mailom info@fitrelaxstudio.sk FB, cez Viber či WhatsApp

Categories: Fyzioterapia, Zdravie
Telefón: +421 907 787 911
Email: info@fitrelaxstudio.sk
Moyzesova 61
Fit & RelaxStudio, 90028 Ivanka pri Dunaji